poniedziałek, 13 marca 2017

Historia litery A

Wczoraj poszedłem sobie na spacer i kolejny raz sfotografowałem katedrę. Katedra ta jest przyczyną szczególnie wysokich cen mieszkań w Salisbury.



Powyżej zamieściłęm alfabet feicki. Uważany jest on za najstarszy alfabet nie licząc pisma klinowego, a miałbym też wątpliwości odnośnie chińśkiego i sanskrytu. O tym jednak innym razem.

Zanim pojawił się powyższy fenicki alfabet, istniały obrazki, które z czasem zaczęto używać jako odpowiedniki konkretnych dźwięków. Jednak dzisiaj chciałbym skupić się na pierwszej literze alfabetu. To ta literka po lewej:

Nazywa się ona alef ponieważ w języku fenickim alef to byk, a litera ta przedstawia głowę byka właśnie. Proszę zauważyć, że po prawej to jakby rogi, a po lewej głowa. Ale czy ta litera nie wygląda znajomo? A owszem. Ponieważ Grecy postawili ją na boku i nazwali alfa. A tę drugą nieco zmodyfikowali i nazwali beta. Stąd mamy ALFABETA - nasz polski alfabet. :)

A tak wyglądają pierwsze dwie greckie litery dzisiaj:
Αα Ββ

Bardzo znajomo, prawda?

To może chociaż jedno słowo angielskie? Ox - to wół bądź byk i to słowo znajduje się pod znakiem alef na wcześniejszym obrazku.
No i jeszcze jedno słowo:

thwart - czytaj: 

słowo to oznacza: udaremniać, krzyżować plany, psuć szyki.

Pora na piosenkę. Może coś w klimatach greckich?




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz